Jak zdolat sedmihlavého draka aneb jak se tvořili Jižánci

Jako malá jsem ráda četla knihy. No, nic jiného mi v dětství nezbývalo. Mohla jsem si vybrat – za A buď jít v 8 spát, nebo za B si do 9 hodin číst. „Za B, za B, za B!“. Dodnes za to rodičům děkuji. Milovala jsem všechny ty příběhy. Milovala jsem nástrahy, které hrdinové vždy zdolali. Milovala jsem i ten svět čar, kouzel a strašlivých draků. 


A ani v dospělosti mě dětské knížky nepřestaly fascinovat a ráda jsem si je v knihkupectví prohlížela a představovala si, jak je čtu svým dětem. Moje největší touha byla však napsat knížku. Snaha byla! Pohádku: „Byl jednou jedne starý král, co nosil na zádech velký trám…“, kterou jsem napsala, si pamatuji dodnes.

Před necelými čtyřmi roky, když jsem byla v Praze učitelkou češtiny a literatury a spolu s autorkami Jižánků – Dančou Jílkovou a Helenkou Polívkovou – jsem absolvovala kurz: Terapeut metody J.I.H, přišel nápad s napsáním Jižánků. A jelikož jde o dětskou knihu, ti, kdo nám mohli s náměty pomoct, byli jasně studenti Mensa gymnázia, kde jsem učila. Žáci měli napsat příběh z jejich života. Příběh, který se týkal radosti, strachu, lásky, paniky nebo úzkosti. 

Probírat se 90 příběhy vlastně nebylo náročné. To poznáte tak, že si sednete k příběhu a za 5 minut pracujete 3 hodiny. V tomto tvoření nám chodily jasné informace k námětům, k příběhům i k postavičkám. Vše se skládalo tak rychle! Úžasná výtvarnice Helenka vytvořila fascinující postavičky a příběhům vdechla život.


Ale jak to i v pohádkách bývá, i k nám přišel sedmihlavý drak, aby nám naši pohádku překazil. V podobě nejistoty, zlosti, strachu, vzteku a úzkosti. Zpětně? Asi jsme ho mohly  probodnout rovnou. Ale my ty hlavy sekaly postupně, dlouze. Jednu podruhé. Ale nelitujeme. Za tu dobu se nám narodily tři krásné děti, které byly další inspirací k obnově a proměně pohádek a úkolů. Přišla i krásná spolupráce s mojí maminkou a tak se dá říct, že se na knížce podílela jedna velká generace žen. Žen, které s tou největší láskou vytvořily Jižánky, aby předaly vám i vašim dětem tolik lásky a pochopení, kolik je jen možné.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů