Seznamte se s Jižánky

← LÁSKA

Lásku potkáš všude tam, kde jsi rád a kde jsi s těmi, které miluješ. U babičky na prázdninách, v náručí maminky, s kamarády na táboře - nebo jen tak na procházce lesem. Poznáš ji dobře, její vlásky se zaplétají do malých srdíček, kterých někdy bývá přímo záplava - čím víc milujeme, tím víc Láska kvete!

PANIKA →

Paniku potkáš ve škole při písemce, jistě tam bude někde vyhlížet z okna. Schová ti kopačky před zápasem ve fotbale, poztrácí noty při koncertu na klavír. Hraje všemi barvami, vlásky se jí cuchají a točí. Když se ale Panika zastaví a zhluboka se nadýchne, vlásky ztrácí svoje divoké barvy a něžně lemují její drobný obličej.  Frrrrnk!

← STRACH

Najdeš ho v koutě pod postelí, kde je v noci nejtmavší tma nebo za uchem psa z vedlejší zahrady. Všude tam, kde se bojíš, se blýskají očka Strachu i chvěje jeho kulaté bříško. Čím větší máš Strach, tím se zdají být jeho oči větší a větší - a aby viděl ještě lépe, co se ve tmě schovává, někdy si nasadí brýle. Když utíkal před psem z vedlejší zahrady, ztratil knoflík. Kalhoty teď nosí jen na jedné kšandě.

VZTEK →

Možná tě zlobí spolužák, který ti bere věci, a možná mladší ségra, která tě pořád pošťuchuje. Možná se zlobíš, žes ztratil oblíbenou knížku, a možná tě zlobí, že ve spíži už nejsou ty čokoládové sušenky. Možná u toho uslyšíš bublání a sykot ucházející páry, možná uvidíš podivný stín. A někde kolem najdeš Vztek. Bručoun, všechno se v něm jenom vaří, až vzteky úplně bublá - až bublá voda v hrnci, který pyšně nosí na hlavě!

← RADOST

Na oslavě narozenin, při drbání kočky pod bradou, po krásném kotrmelci nebo prima vtipu, když je ti dobře a máš chuť se smát, někde kolem najdeš Radost. Poznáš jí? Ve vlasech pár kopretin, oči jí jiskřím nadšením, sukně vlaje kolem kolen... Ale ten smích, ten smích si nepopleteš - zní, jako kdyby se smálo snad tisíc rolniček. Cililink!

ÚZKOST →

Cestou tam, kam se netěšíš, cestou tam, kde to neznáš, možná zaslechneš drnčení koleček a ťapání drobných nohou - v patách budeš mít Úzkost. Uvidíš dva culíky, vykulené oči, podobné těm, co má Panika. Šaty, co mají zmačkaný lem - Úzkost je žmoulá v rukách, když jí necháš dlouho čekat. A ta kolečka, to je přece slůně - malé nebo velké, lehké nebo těžké, vždycky Úzkost schová, když jde do tuhého!


Jaká Jižánci zažívají dobrodružství? Kde se toulají, co poznávají a komu pomáhají? Podívejte se do pohádky!Přidejte se ke sledování Jižánků na Facebooku, Youtube nebo Instagramu.